Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

XVI Memoriał im. O. Zbigniewa Strzałkowskiego w Zawadzie

10 czerwca 2019
W podtarnowskiej Zawadzie odbył się XVI Memoriał Błogosławionego O. Zbigniewa Strzałkowskiego. Biegi, których trasa prowadziła zawadzkimi drogami, były na różnych dystansach i w różnych kategoriach, a następnie odbył się tu piknik rodzinny.

W wydarzeniu, które zainaugurowała msza św. w intencji kanonizacji bł. O. Zbigniew Strzałkowskiego, uczestniczyła Anna Pieczarka z zarządu województwa.

Zbigniew Strzałkowski swoje życie oddał nie tylko w służbie Bogu, ale przede wszystkim człowiekowi. Działał z prostotą, oddaniem, bez patrzenia na siebie. Na misjach w ekstremalnie trudnych warunkach wykonywał nie tylko pracę duszpasterską, ale także organizował żywność, zaopatrywał ubogie indiańskie wioski w wodę i podstawowe urządzenia sanitarne, wspomagał szkoły i biblioteki, współtworzył programy profilaktyki i opieki zdrowotnej. Lista jego uczynków miłosierdzia jest bardzo długa. Choć zginął bardzo młodo, to jednak życia nie zmarnował. Jako Małopolanie powinniśmy być dumni, że z naszej ziemi wywodzi się taka postać

- stwierdziła Anna Pieczarka z zarządu województwa.

O. Zbigniew Strzałkowski urodził się w 1958 roku w Tarnowie. Z rodzicami mieszkał w Zawadzie, gdzie uczęszczał do Szkoły Podstawowej. Do nowicjatu franciszkańskiego wstąpił w 1979 roku, a na misje do Peru wyjechał w listopadzie 1988 roku.

Naśladował św. Franciszka z Asyżu. 9 sierpnia 1991 roku wraz z O. Michałem Tomaszkiem został zamordowany przez terrorystów z komunistycznego ugrupowania „Świetlisty Szlak”. 5 grudnia 2015 roku w Chimbote męczennicy franciszkańscy zostali wyniesieni do chwały ołtarzy.

Od 16 lat corocznie w czerwcu w rodzinnej miejscowości O. Zbigniewa Strzałkowskiego organizowane są biegi upamiętniające misjonarza męczennika połączone z festynem rodzinnym.

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe UMWM