Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

10 tysięcy osób odwiedziło wystawę Cogiteonu

Edukacja
30 maja 2019
11 lutego na Rynku w Tarnowie pojawiła się naczepa z wystawą „Naukowiej”. To był pierwszy dzień działania objazdowej ekspozycji Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Minęły niecałe 4 miesiące od tamtego wydarzenia, a wystawę zobaczyło już 10 tysięcy osób. 

Dziś „Naukowiej” dotarł do Woli Rzędzińskiej. Od rana było wiadomo, że tego dnia naczepę odwiedzi 10-tysięczny zwiedzający. Tuż po 9.00 wszystko stało się jasne. To Mateusz, uczeń 6 klasy ze Szkoły Podstawowej w Woli Rzędzińskiej, który otrzymał pamiątkowe upominki z rąk Anny Pieczarki, z zarządu województwa. 

Zainteresowanie ekspozycją jest ogromne. Cieszę się, że mogliśmy powitać 10-tysięcznego gościa tej niecodziennej opowieści o powietrzu. Zachęcam wszystkich do odwiedzenia wystawy, która już niebawem odwiedzi kolejne małopolskie miejscowości 

– mówi Anna Pieczarka z zarządu województwa.

Na wystawie znajduje się 13 urządzeń interaktywnych z którymi można eksperymentować. Dzieci i młodzież poznają w ten sposób m.in. naturę wiatru, jego zastosowanie w życiu człowieka, skład powietrza, układ oddechowy. Wola Rzędzińska to 25. miejscowość w której zaparkowała naczepa. Pojazd ma już na liczniku prawie tysiąc przejechanych kilometrów, a to z pewnością nie koniec.

Wystawa o powietrzu mieści się na 60 metrach kwadratowych i w jednym czasie może z niej korzystać do 30 osób. Łatwo oszacować więc możliwą liczbę gości – tłumaczy Piotr Szymański, dyrektor Cogiteonu.

W 2022 roku w krakowskiej dzielnicy Czyżyny powstanie budynek centrum. Znajdzie się w nim miejsce na wystawę stałą o człowieku. Do tego czasu „Naukowiej” będzie odwiedzał wszystkie gminy w Województwie Małopolskim. I nie tylko. Cogiteon organizuje również pokazy naukowe, więc całkowita liczba osób, która do tej pory skorzystała z oferty centrum jest większa – wynosi już prawie 14 000.

Wystawę mobilną o powietrzu będzie można wkrótce zobaczyć m.in. w Wojniczu, Pleśnej i Tuchowie, a 22 i 23 czerwca w Krakowie, gdzie będzie jedną z atrakcji pikniku lotniczego.

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe UMWM