Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Weź dotacje i rozkręć biznes

Fundusze europejskie
27 maja 2019
18 czerwca 2019
Prowadzisz biznes w Małopolsce? Chcesz rozwinąć skrzydła, zainwestować, poszerzyć zakres działań, ale zastanawiasz się skąd wziąć na to wszystko środki? Pamiętaj, że w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 możesz liczyć na konkretną pomoc w realizacji swoich pomysłów. W konkursach przygotowanych z myślą o przedsiębiorcach do wzięcia jest ponad 150 mln zł.

Dotacje przeznaczone są między innymi na sfinansowanie wyposażenia nowoczesnych laboratoriów czy działów badawczo – rozwojowych, przeprowadzenie nowatorskich badań i wprowadzenie na rynek ich wyników.

Zarząd Województwa Małopolskiego zawsze wspierał rozwój przedsiębiorczości, nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań. W tym kontekście niezwykle ważną rolę pełnią Fundusze Europejskie i możliwości, jakie dają w zakresie współpracy małopolskiego biznesu z instytucjami badawczo-rozwojowymi

– mówi wicemarszałek województwa Łukasz Smółka.

Nowoczesna infrastruktura

39 mln zł trafi do przedsiębiorców, którzy planują rozwój infrastruktury gwarantującej prowadzenie działalności badawczo – rozwojowej. Wsparcie popłynie na inwestycje stwarzające warunki dla działalności badawczo-rozwojowej, dzięki której możliwe stanie się wprowadzenie na rynek nowych produktów, procesów czy usług.

Wśród projektów, na które można uzyskać wsparcie są między innymi: tworzenie centrów i laboratoriów badawczo – rozwojowych w firmach, zakładanie ośrodków badań klinicznych czy weterynaryjnych czy zakup niezbędnej aparatury badawczej. Elementem wspieranych inwestycji może być infrastruktura przeznaczona do badania jakości wytwarzanych przez dane przedsiębiorstwo produktów, procesów lub usług na potrzeby własne lub dla innych podmiotów. Nabór wniosków potrwa do 18.06.2019 r.

Badania i rozwój

Wraca popularny wśród przedsiębiorców konkurs na projekty badawczo - rozwojowe. Tym razem Zarząd Województwa Małopolskiego na realizację badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych, w tym linii demonstracyjnych i pilotażowych, włącznie z przygotowaniem do wdrożenia wyników prac B+R w działalności gospodarczej, (ale już nie samego wdrożenia) przeznaczył 75 mln zł.

Dodatkowo uproszczono zasady przyznawania wsparcia poprzez:
• Poszerzenie katalogu beneficjentów o duże przedsiębiorstwa,
• Możliwość realizacji projektów w formule konsorcjum/partnerstwa z innymi przedsiębiorstwami i jednostkami naukowymi,
• Poszerzenie katalogu podwykonawców, którymi mogą również podmioty z krajów członkowskich UE,
• podniesienie poziomu dofinansowania do 80% kosztów kwalifikowalnych,
• Możliwość skorzystanie z premii.

Dodatkowym atutem jest długi termin naboru wniosków z podziałem na rundy, który będzie trwał aż do 24.10.2019 r.

16 mln zł na Bony na innowacje

Do końca czerwca 2019 r. można starać się o „Bon na innowacje”. Czym powinna być ta innowacja? To zmiana, która coś ulepsza. To nowy produkt wzbogacający dotychczasową ofertę firmy, unowocześniony proces produkcji towaru, czy usługa, której do tej pory przedsiębiorstwo nie świadczyło. Przedsiębiorcy z mikro, małych i średnich firm mogą otrzymać bezzwrotną dotację w celu podniesienia innowacyjności przedsiębiorstwa, a co za tym idzie – jego konkurencyjność.

Konkurs przewiduje dwie możliwości wsparcia - w ramach dużego lub małego bonu na innowacje. Pierwszy pozwala uzyskać dofinansowanie na usługę, której koszty sięgają nawet do 200 tys. zł. Natomiast mały bon to szansa na wsparcie dla mniejszych projektów o wartości do 50 tys. zł. Dofinansowanie pokrywa aż 85% poniesionych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

Proces aplikowania jest przyjazny dla wnioskodawców:
• konkurs podzielony na rundy,
• formularz wymaga podania minimum informacji, jakie są potrzebne, by ocenić projekt,
• decyzja o dofinansowaniu jest podejmowana do dwóch miesięcy od zakończenia rundy naboru.

„Bony na innowacje” to dowód na to, iż innowacyjność nie jest zarezerwowana jedynie dla "dużych", nic nie stoi na przeszkodzie, by mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa podejmowały takie działania. Przedsiębiorca musi tylko wykazać, że dane usługi - które zleca do opracowania - są innowacyjne. I wcale nie na tle największych, a w znacznie mniejszym wymiarze - np. własnej firmy czy miejscowości, w której prowadzi działalność

– zachęca wicemarszałek Łukasz Smółka.

Konkurs będzie trwać do 30.06.2019 r.

21 mln zł dla początkujących

Na firmy, które działają na rynku nie dłużej niż dwa lata i chcą wprowadzać na rynek nowe lub znacząco udoskonalone produkty czeka pula 21 mln zł. Dotacje sfinansują projekty, które korzystają z wyników prac B+R, wynalazków objętych ochroną patentową i zabezpieczonych prawami wzorów użytkowych. Na dofinansowanie projektów mikro i małe firmy będą mogły dostać 55% wsparcia, natomiast dla średnich przedsiębiorstw będzie to 45%.

Nabór wniosków rozpocznie się 30 maja 2019 r. i potrwa do 16 lipca 2019 r.

Jeśli nie dotacje to…

…małopolska pożyczka, która jest nie tylko alternatywą dla unijnych dotacji, ale także stanowi doskonałe uzupełnienie oferty banków. Na rozwój przedsiębiorstw można pożyczyć nawet milion zł. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Przedsiębiorcy mogą liczyć na niskie oprocentowanie, długi okres spłaty oraz prosty proces otrzymania pożyczki. Co ważne, projekt wspiera firmy, które ze względu na brak historii kredytowej nie otrzymałyby innej oferty na rynku. Zapytaj o unijną pożyczkę.

Masz pytania lub wątpliwości?

Aby otrzymać dodatkowe informacje, skontaktuj się ze specjalistami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Działają one w pięciu miastach regionu (w Krakowie, Chrzanowie, Tarnowie, Nowym Targu i Nowym Sączu). Szczegóły na www.rpo.malopolska.pl

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe UMWM