Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Dzień Muzealnika: Święto tych, którzy dbają o naszą wspólną pamięć

Kultura
19 maja 2020
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II w Wadowicach
fot. Archiwum UMWM
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II w Wadowicach
18 maja 2020
18 maja na całym świecie obchodzony był Dzień Muzealnika. To hołd dla tych, którzy pielęgnują pamięć o przeszłości, ale też często wybiegają swoimi działaniami w przyszłość.

Muzea to przestrzeń, która ocala od zapomnienia najważniejsze elementy narodowego dziedzictwa – dba o cenne zabytki, pielęgnuje tradycje i obyczajowość minionych pokoleń, przypomina o szczególnych dla wspólnoty momentach dziejowych. Ale w muzeach stykamy się nie tylko z doskonale zachowaną przeszłością. To coraz częściej miejsca ekspansji nowych technologii i wizjonerskich sposobów przekazywania wiedzy. Instytucje skierowane ku przyszłości, które pilnie wsłuchują się w potrzeby współczesnych odbiorców.

Niezwykłe połączenie opieki nad spuścizną z kreowaniem nowoczesnych treści nie mogłoby zaistnieć bez czynnika ludzkiego, twórczego wkładu osób, które na co dzień pracują w muzeach. To oni objaśniają świat i jednocześnie inspirują zwiedzających do ambitnych poszukiwań. Są przewodnikami nie tylko po ekspozycjach, ale także całych dziedzinach i obszarach kultury oraz nauki.

18 maja na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzealnika. To okazja do złożenia podziękowań za te wszystkie bezcenne dla narodowej i regionalnej tożsamości działania. Słowa uznania pod adresem małopolskich muzealników, w imieniu Zarządu WM, skierował również marszałek Witold Kozłowski

To właśnie Państwo swoją wiedzą, umiejętnościami oraz pasją, przekładającymi się na codzienną aktywność zawodową, nawet w tak  wyjątkowym jak obecnie czasie, tworzycie muzeum, stawiając inaczej żagle - dostosowując funkcjonowanie muzeów do nieprzewidywalnych sytuacji, nadając im charakter, dynamikę, kreując sposób jego postrzegania zarówno przez zwiedzających, jak i lokalną społeczność.

Muzea stanowią bardzo ważne ogniwo wśród instytucji kultury prowadzonych przez Województwo Małopolskie. To jednostki, które mają szczególny wkład w rozwój całego polskiego muzealnictwa: Muzeum AK, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Etnograficzne i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, wielooddziałowe Muzea Okręgowe w Nowym Sączu i Tarnowie, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach oraz Muzeum Tatrzańskie, skansenowe Muzea Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, wreszcie, tak ważne w dniu papieskich urodzin, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II w Wadowicach.

Wszystkim małopolskim muzealnikom życzę satysfakcji i dalszej wytrwałości w wypełnianiu swej misji, jak również wielu inspiracji do dalszego działania - dodaje marszałek.  Aby pamięć o zabytkowych miejscach nigdy nie wygasła, prezentowana wiedza zawsze spotykała się z żywym odzewem zwiedzających, a pielęgnowana spuścizna wzbogacała się o najwspanialsze eksponaty.

 

Galeria zdjęć

Autor: Departament Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji