Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Marka Radia Kraków dla Muzeum Etnograficznego

Kultura
04 maja 2020
Krakowskie muzeum nie traci kontaktu ze swoją publicznością. Podczas kwarantanny ogłosiło ankietę "Nasze życie w czasach zarazy" i mobilizuje widzów do tworzenia własnej, domowej kolekcji etnograficznej. - Muzealnicy zapraszają nas nie tylko do konsumowania, ale także do współtworzenia kultury - podkreślali jurorzy Marki Radia Kraków.

"Nasze życie w czasach zarazy" - pod takich hasłem krakowskie Muzeum Etnograficzne prowadzi specjalne badania podczas pandemii. W ankiecie, ogłoszonej na stronie internetowej instytucji, wzięło już udział ponad 1430 osób. Kwestionariusz wzorowany na klasycznych badaniach, wprowadzonych przez założyciela muzeum Seweryna Udzielę, składa się z ponad 40-tu pytań, dotyczących codziennego życia ankietowanych. - Pytamy o sprawy fundamentalne, ale także o sprawy banalne – wyjaśnia Dorota Majkowska-Szajer z Muzeum Etnograficznego.

To moment na chwilę refleksji nad tym, co dla nas w obecnej sytuacji jest ważne. Ankieta została przetłumaczona na język migowy, dzięki czemu dotrze do jeszcze większej grupy odbiorców, którzy zechcieliby podzielić się swoimi refleksjami na temat przeżywania kwarantanny

- zauważa marszałek Witold Kozłowski.

- Dziś podejmujemy ten sam gest, na który 100 lat temu zwrócił Seweryn Udziela. To, co teraz widzisz, odczuwasz i, być może, zapisujesz, jest istotne. Dzieląc się z nami swoimi emocjami i spostrzeżeniami, pomożesz nam budować pamięć o tym niecodziennym czasie, która (w postaci kwestionariuszy) zostanie zdeponowana w zbiorach Muzeum." - zapraszają badacze.

Dotychczasowe wycinki:

Co słychać, Dorota Majkowska-Szajer: https://etnomuzeum.eu/projekty-badawcze-artykuł/co-slychac,

Jak się czujesz? Olga Błaszczyńska: https://etnomuzeum.eu/projekty-badawcze-artykuł/jak-sie-czujesz,

Strategie dezynfekcji, Katarzyna Piszczkiewicz:https://etnomuzeum.eu/projekty-badawcze-artykuł/strategie-dezynfekcji,

W czterech ścianach, Agnieszka Marczak: https://etnomuzeum.eu/projekty-badawcze-artykuł/w-czterech-scianach.

Przemoc: https://etnomuzeum.eu/projekty-badawcze-artykuł/przemoc,

Kolekcja w kwarantannie

Akcją Kolekcja w kwarantannie rozpoczynamy przygotowania do stworzenia zbioru przedmiotów, które zaświadczą o sposobach radzenia sobie z dziwną rzeczywistością, w jakiej się znaleźliśmy.  Wierzymy, że rzeczy pomogą nam w przyszłości opowiedzieć o tym, co teraz przeżywamy. Ponieważ jednak nie możemy obecnie prowadzić aktywnej zbiórki przedmiotów, zapraszamy do dzielenia się swoimi zbiorami w formie online. Wspólnie wybierzemy rzeczy, które mogłyby się znaleźć w zbiorze związanym z czasem zarazy. Te, które wysunęły się na pierwszy plan i te, które wkradły się do naszej codzienności, zmieniając nasze domowe praktyki. Zapraszamy zatem do dzielenia się zdjęciami przedmiotów (także nagraniami dźwiękowymi i filmowymi, dokumentującymi sposoby ich użycia). Do śledzenia powstającej kolekcji, komentowania, zabierania głosu. Marzymy, że Kolekcję w kwarantannie będziemy mogli pokazać w przyszłości na wystawie.

Link do grupy Kolekcja w kwarantannie na portalu Facebook: https://www.facebook.com/groups/728452214627240/?source_id=282193185172586.

Link do ankiety: http://bit.ly/nasze-zycie-badania

Podstrona projektu: https://etnomuzeum.eu/projekty-badawcze/nasze-zycie-w-czasach-zarazy

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe UMWM/ Radio Kraków/ Muzeum Etnograficzne w Krakowie