Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Przyjaciele z Dobranocki

Kultura
01 października 2019
18:00 14 października 2019 - 01 grudnia 2019
Muzeum Okręgowe w Tarnowie
(wyświetl mapę dojazdu)
Przed nami nie lada gratka dla fanów bajek i kultowej „Dobranocki”. W poniedziałek, 14 października zapraszamy do Muzeum Okręgowego w Tarnowie na otwarcie wystawy „Przyjaciele z Dobranocki” w ramach cyklu „Kolekcjonerzy w Muzeum”.

Wystawę przygotowano w oparciu o zbiory Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Historia tego niezwykłego miejsca rozpoczęła się od pomysłu Wojciecha Jamy – kolekcjonera, który przekazał swoje, latami gromadzone, pamiątki miastu z intencją utworzenia muzeum. Jego otwarcie nastąpiło 22 marca 2009 roku.

Ekspozycja jest zaproszeniem do poznania wyjątkowej kolekcji przeróżnych przedmiotów kojarzonych z popularnymi animacjami dla dzieci, zwanymi dobranockami. Jest to sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa. Ma na celu zaprezentowanie najmłodszemu pokoleniu fenomenu jakim była dobranocka. Blok bajkowy był emitowany przez Telewizję Polską od lat 50. aż do 2014 roku.

Lekcja muzealna – „Przyjaciele z Dobranocki”

Wystawę zrealizowano przede wszystkim by łączyć pokolenia najmłodszych zwiedzających i ich rodziców oraz dziadków. Każdy z nas, będąc dzieckiem, każdego dnia wieczorem, oczekiwał na pojawienie się na szklanym ekranie ulubionych bajkowych bohaterów. Dla jednych jest to Miś Uszatek, Colargol albo Rumcajs, inni z sympatią wspominają Bolka i Lolka, Krecika, Reksia czy Muminki.

Na wystawie prezentowanych jest ok 130 eksponatów, od oryginalnych lalek, poprzez scenopisy, kadry, szkice, folie, plakaty. Kolekcja obejmuje również przedmioty codziennego użytku nawiązujące do dawnych dobranockowych postaci – obrazy, budziki, gry i zabawki, kubki ceramiczne, puzzle, karty pocztowe, znaczki, plakietki i naszywki, gadżety itp. Te z pozoru zwyczajne rzeczy budzą najwięcej wspomnień.

Kurator wystawy: Manuela Stadnicka
Wystawa będzie czynna do 1 grudnia br.

Galeria zdjęć

Autor: Bartosz Chmielnik - Muzeum Okręgowe w Tarnowie