Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Upamiętnienie poległych harcerzy i Akcji III Most

Kultura
29 lipca 2019
W regionie tarnowskim w minioną niedzielę odbyły się dwie uroczystości patriotyczne upamiętniające wydarzenia z II wojny światowej. W Białej wspominano poległych harcerzy „Szarych Szeregów”, a w Wał-Rudzie obchodzono 75. rocznicę Akcji III Most. Na obu uroczystościach obecna była Anna Pieczarka z zarządu województwa.

W Białej – jak co roku pod koniec lipca – uczczono pamięć trzech harcerzy z plutonu „Szarych Szeregów” poległych w walce z Niemcami. Odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny w miejscowej kaplicy, a następnie przed Pomnikiem Poległych złożone zostały wiązanki kwiatów. Uczestnicy wydarzenia wysłuchali krótkiego koncertu piosenek patriotycznych.

W Wał-Rudzie obchodzona była 75. rocznica Akcji III Most, która polegała na przetransportowaniu kurierów Rządu Rzeczpospolitej na uchodźstwie na tereny okupowanej Polski, a w drodze powrotnej na zebraniu do Anglii danych na temat tajnej broni Hitlera – bomby V-2 wraz z elementami pocisku, zdobytego przez Armię Krajową.

Obok pomnika upamiętniającego to wydarzenie były okolicznościowe wystąpienia. Wspominano też bohaterstwo tych, którzy wsławili się w tej niezwykle ważnej operacji dla losów II wojny światowej.

 

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe UMWM