Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Blisko 13 mln zł na wyremontowanie dróg dojazdowych do pól

Rolnictwo
07 maja 2020
W tym roku aż 162 gminy wyremontują drogi dojazdowe do pól dzięki dotacji przyznanej przez Zarząd Województwa Małopolskiego, która sięga prawie 13 mln zł. Środki te pochodzą z należności i opłat rocznych związanych z wyłączeniem z produkcji gruntów rolnych.

Gminy otrzymają kwotę w przedziale od 30 tys. zł do 250 tys. zł, a udział finansowy Województwa stanowi 50 % wartości zadania. Finansowane przedsięwzięcia polegają najczęściej na położeniu twardej lub utwardzonej nawierzchni w wybranej przez lokalne władze technologii. 

Przyznana kwota zależy od wysokości dochodu budżetu województwa pobranego w poprzednim roku za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej z obszaru danej gminy oraz od powierzchni gruntów w gminie, objętej dopłatami ARiMR za rok poprzedni.

Na przestrzeni lat 2011 - 2019 Województwo dofinansowało remont blisko 1400 km dróg do pól przeznaczając na ten cel powyżej 42 mln zł. Szacuje się, że za przyznane obecnie prawie 13 mln zł, gminy wyremontują blisko 110 km dróg dojazdowych do gruntów rolnych

- mówi marszałek Witold Kozłowski.

Już wkrótce wielu małopolskich rolników skorzysta z tego wsparcia. Prace na tych drogach są ważne, bo ułatwiają codzienne funkcjonowanie i prace rolnikom, dojazd do trudno dostępnych miejsc. Rolnicy wykorzystują do pracy w polu coraz nowocześniejszy sprzęt rolniczy, który wymaga odpowiednich tras, by dojechać na role

- mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

Ponad 400 tys. zł Zarząd przyznał dla właścicieli gruntów na budowę i renowację zbiorników małej retencji, służących poprawie jakości gruntów rolnych.

W obliczu suszy konieczne jest wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą na racjonalne gospodarowanie wodami. Dofinansowanie do zbiorników małej retencji jest jednym z tych które oferuje Zarząd Województwa Małopolskiego, aby w przyszłości nie zabrakło nam wody.

Ponadto powiaty otrzymały dofinansowanie powyżej 172 tys. zł na zakup sprzętu pomiarowego i informatycznego niezbędnego do prowadzenia spraw z zakresu ochrony gruntów rolnych.

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe UMWM / Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich