Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Człowiek w drodze - z szacunkiem dla siebie, innych, przyrody

Rozwój regionalny
02 grudnia 2019
O problemach związanych ze stanem środowiska naturalnego, bezpieczeństwie publicznym, globalizacji i wzajemnie ze sobą powiązanych zmianach gospodarczych, społecznych i kulturowych – będą dyskutować uczestnicy XII Konferencji Krakowskiej. Wydarzenie otworzył przewodniczący SWM prof. Jan Tadeusz Duda.

Tegorocznej Konferencji Krakowskiej przyświeca hasło „Człowiek w drodze – z szacunkiem dla siebie, innych, przyrody”. W czasie debat chcemy przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie o kondycję człowieka w czasach ciągłych zmian, kiedy świat pędzi do przodu tak szybko, że wydaje się, że mamy już bardzo ograniczony wpływ na to, co dzieje się wokół nas. Chcemy też porozmawiać o wyzwaniach stojących przed ludzkością – a więc i przed mieszkańcami Polski i naszego regionu

- mówił podczas otwarcia przewodniczący SWM prof. Jan Tadeusz Duda.

- Ogromnie się cieszę, że lista panelistów jest tak bogata i tak różnorodna. Do udziału w niej zaprosiliśmy praktyków i teoretyków, polityków, samorządowców, osoby związane z aktywnością organizacji pozarządowych, naukowców i dziennikarzy. Gwarantuje to rzeczywistą debatę, w której będą ścierały się różne poglądy i różne argumenty, dzięki czemu krakowskie Sukiennice staną się miejscem inspirujących dyskusji - podkreślił przewodniczący SWM prof. Jan Tadeusz Duda.

Już po raz 12. wydarzenie ściągnęło do stolicy Małopolski znanych badaczy, polityków i ekonomistów, który dyskutują na temat różnych aspektów kondycji współczesnego człowieka, począwszy od sfery duchowej, poprzez szukanie sposobów na życie w zgodzie z naturą i w poszanowaniu naszej planety, aż po zagadnienia związane z kondycją zdrowotną, odżywianiem się i trendami w zakresie produkcji żywności.

Poszczególne panele podczas tegorocznej konferencji koncentrują się wokół zagadnień:

  • W obliczu ciągłej zmiany – globalny wyścig w geopolitycznym chaosie,
  • Człowiek dla świata czy świat dla człowieka? Sprawiedliwość międzypokoleniowa a zrównoważony rozwój,
  • Duchowość w świecie 2.0. Ile człowieka w człowieku?
  • MałoPolska – lider w walce o zdrowego mieszkańca,
  • Jesteśmy tym, co jemy – żywność w XXI wieku.

Konferencje Krakowskie to cykl debat organizowanych przez Województwo Małopolskie nieprzerwanie od 2008 roku, poświęconych ocenie pozycji Polski na arenie międzynarodowej w kontekście postępujących zmian gospodarczych i społecznych. Ugruntowana marka wydarzenia pozwala traktować je jako forum dyskusji o najważniejszych, aktualnych w danym momencie wyzwaniach, przed jakimi stoi Polska.

Galeria zdjęć