Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Otwarci na zmiany. Nowe inspiracje dla polityki miejskiej

Rozwój regionalny
01 marca 2019
Jak zieleń wpływa na jakość i warunki życia w mieście? Jak kształtować przestrzeń, by była przyjazna i atrakcyjna dla mieszkańców? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z komfortem i estetyką terenów miejskich uzyskali uczestnicy konferencji „Miasto otwarte na zmiany”, która odbyła się w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. W wydarzeniu wziął udział wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz.

Rozpoczynając konferencję wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz zaznaczył, że polityka miejska jest ważnym elementem rozwoju całej Małopolski.

Miasto otwarte na zmiany to temat, którym chcemy rozpocząć debatę o rozwoju regionalnym województwa małopolskiego. Polityka miejska to istotny czynnik rozwoju całego regionu. Nowe procesy suburbanizacji są kwestią, która wymaga pogłębionej analizy i uwagi. Dlatego cieszę się, że tak wiele osób zgromadziło się dziś na naszej konferencji, aby wspólnie na ten temat dyskutować. Mam nadzieję, że tezy, które pojawią się podczas tej wspólnej debaty będą inspiracją dla polityki miejskiej, w której to przede wszystkim mieszkańcy stanowią o duszy miasta

- powiedział wicemarszałek.

Następnie dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej UMWM Joanna Urbanowicz przedstawiła wnioski z badania dotyczącego kondycji małopolskich miast, zrealizowanego przez Małopolskie Obserwatorium Rozwoju Regionalnego.

Konferencja zgromadziła przedstawicieli organizacji, które do miejskiej przestrzeni podchodzą w sposób praktyczny: aktywistów miejskich, urbanistów, przedstawicieli samorządu oraz działaczy stowarzyszeń, które kreują oddolne inicjatywy poprawiające jakość życia w mieście.

Spotkanie było okazją do wymiany poglądów i doświadczeń związanych z kształtowaniem przyjaznej mieszkańcom i estetycznej przestrzeni. Goście wydarzenia rozmawiali m.in. o tym, jak wykorzystać zieleń do walki ze smogiem i dzielili się nowatorskimi propozycjami rozwiązań w tym zakresie.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Małopolskie Obserwatorium Rozwoju Regionalnego.

Galeria zdjęć