Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Autyzm znany czy nieznany. Od teorii do praktyki

Samorząd
14 czerwca 2019
Pamiętajmy, że osoby z autyzmem mają różne talenty i umiejętności, których szukanie i rozwijanie może sprawić, że z czasem ich autyzm już nie będzie taki ważny – mówiła Anna Pieczarka z zarządu województwa otwierając konferencję „Autyzm znany czy nieznany. Od teorii do praktyki”. Zorganizowało ją Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli – Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie wraz ze Staropolską Szkołą Wyższą w Kielcach.

W konferencji naukowo-szkoleniowej uczestniczyli zainteresowani dyrektorzy szkół, nauczyciele, psycholodzy, pedagodzy i logopedzi. Oprócz interesujących wykładów, poruszających różne aspekty związane z funkcjonowaniem i postępowaniem z dziećmi z ASD, zaprezentowano także specjalistyczne pomoce dydaktyczne i podręczniki.

- Spotykamy się w szczytnym celu. Chcemy bowiem zrozumieć i nauczyć się jak autystyczne dziecko postrzega rzeczywistość. Jak możemy wspomóc rozwój tych dzieci i jak przygotować rodziców oraz nauczycieli na wiele codziennych trudności, które zapewne przerodzą się w sukcesy tych uczniów. Sukcesów tych będzie wiele jeśli zapewnimy tym dzieciom poczucie akceptacji i bezpieczeństwa – powiedziała Ewa Sojat, wicedyrektor MCDS ds. Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie.

Anna Pieczarka z zarządu województwa stwierdziła, że tematyka dotycząca autyzmu, zaburzeń w rozwoju człowieka jest problemem złożonym i dobrze, że jest podejmowana. Za ważne uznała to, że przedstawiana będzie nie tylko teoria, ale także podawane będą praktyczne sposoby postępowania z dziećmi, które zachowują się inaczej niż ich rówieśnicy.

Osoby z autyzmem mają problemy w rozumieniu świata. Inaczej odbierają obrazy, dźwięki, inaczej odczuwają, często nie rozumieją w pełni naszego języka. Nie potrafią też mówić o tym, co chcą i jak się czują, nie potrafią nawiązywać kontaktów z innymi osobami. Często czują się samotne. Dlatego w sposób szczególny potrzebują naszego zainteresowania, akceptacji, naszej cierpliwości. Potrzebują wsparcia w edukacji i terapii, ale także w nauce nowych umiejętności, które pomagać będą w codziennym funkcjonowaniu. Pamiętajmy też, że osoby z autyzmem mają różne talenty i umiejętności, których szukanie i rozwijanie może sprawić, że z czasem ich autyzm już nie będzie taki ważny

- mówiła Anna Pieczarka.

Galeria zdjęć

Autor: Agenda UMWM w Tarnowie