Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Dożynki Województwa Małopolskiego pełne kłosów zboża, warzyw, owoców i wieńców

Samorząd
26 sierpnia 2019
Imponujące wieńce dożynkowe, setki gości i dobra zabawa – tak w niedzielę, 25 sierpnia świętowano XXI dożynki województwa. Tegoroczne święto plonów, z udziałem marszałka Witolda Kozłowskiego i Rafała Bochenka, przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego odbyło się w Ryczowie, w gminie Spytkowice.

Dożynki w Ryczowie tradycyjnie rozpoczęły się wspólną modlitwą w intencji rolników i ich plonów. Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego rozpoczęła się o godz. 11.30, w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Ryczowie. Po mszy spod kościoła ruszył barwny korowód, który przeszedł na stadion piłkarski, gdzie odbyła się część oficjalna Dożynek.

Był to czas podziękowań za tegoroczne zbiory, ale także okazja do poznania obyczajów ludowych i wspólnej zabawy.

Dziękuję za to, że każdego dnia, niezależnie od pogody, troszczycie się o to, żeby na żadnym małopolskim stole nie zabrakło chleba. Dziękuję, że małopolska wieś wciąż jest ostoją tradycji, przywiązania do wartości, które przekazali nam nasi przodkowie.

- podkreślił marszałek Witold Kozłowski, dziękując rolnikom za ich pracę.

Oczywiście nie mogło zabraknąć także konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Spośród wszystkich 23 wieńców, tytuł najpiękniejszego wieńca tradycyjnego zdobył wieniec przygotowany przez Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem” ze Spytkowic, natomiast miano najpiękniejszego wieńca nowoczesnego zdobył wieniec Stowarzyszenia Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich „Trzewoje” z Zatora. O tym, do kogo powędrowały nagrody zdecydowało jury, pod przewodnictwem Antoniego Bartosza, dyrektora Muzeum Etnograficznego w Krakowie. 

Tegoroczne dożynki województwa małopolskiego zostały podzielone na dwie części, pierwsza odbyła się w Ryczowie, natomiast za tydzień odbędzie się druga część, tym razem w Zakliczynie. 

Dziś żadna gmina, żaden powiat nie jest marginalizowany. Nie ma części Małopolski lepszych lub gorszych, bardziej lub mniej ważnych. Wszędzie praca rolników jest równie ciężka i zasługuje na wdzięczność, wspieranie i rozwijanie

- mówił marszałek Witold Kozłowski. 

Jak mówił Rafał Bochenek, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego:

Druga połowa sierpnia to dla Małopolski czas dożynek, które są świetną okazją do rozmów na świeżym powietrzu w rodzinnej atmosferze. To piękna polska tradycja, która jak widać jest kultywowana. Dziękuję za obecność na święcie plontów mieszkańcom Małopolski.

Na zakończenie dożynek w Ryczowie wystąpili znani i lubiani artyści, między innymi Kabaret „Książę Lipin i Przyjaciele” oraz zespół Lombard. Odbył się także pokaz sztucznych ogni i zabawa taneczna.

Galeria zdjęć