Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

100. rocznica przyłączenia części Orawy do Niepodległej Polski

Samorząd
06 lipca 2020
W sobotę, 4 lipca w gminie Lipnica Wielka odbyły się obchody 100. rocznicy przyłączenia części Orawy do Niepodległej Polski. W wydarzeniu uczestniczyli: radny województwa Jan Piczura, poseł na Sejm Anna Paluch oraz senator Jan Hamerski.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele p.w. św. Łukasza w Lipnicy Wielkiej w intencji Orawy i orawskich Ojców Niepodległości. 

Następnie odbyło się odsłonięcie "Muru Pamięci orawskich Ojców Niepodległości" na placu Piotra Borowego - to upamiętnienie osób, których działalność, służba i poświęcenie przyczyniły się do odbudowy państwowości polskiej i zjednoczenia z ojczyzną części Górnej Orawy.

W chwili obecnej, kiedy znoszone są obostrzenia w kraju, zdecydowaliśmy się na poświęcenie i odsłonięcie tego ważnego dla nas miejsca z zachowaniem jednak wyjątkowych środków bezpieczeństwa. To bardzo ważne wydarzenie w historii. Pamiętamy o bohaterstwie, poświęceniu i odwadze naszych przodków

- powiedział radny Jan Piczura, reprezentujący marszałka Witolda Kozłowskiego.

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe UMWM