Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Rekonstrukcja historyczna w 80. rocznicę Bitwy Radłowskiej

Samorząd
02 września 2019
To była walka o przetrwanie naszego narodu, ujawniająca heroizm Polaków i bestialstwo okupantów – mówiła Anna Pieczarka z zarządu województwa małopolskiego podczas uroczystości upamiętniającej zbliżającą się 80. rocznicę Bitwy Radłowskiej. Rekonstruktorzy odtworzyli najbardziej dramatyczny fragment walk – przy moście na Dunajcu w Biskupicach Radłowskich.

Bitwa, która rozegrała się we wrześniu 1939 roku, miała na celu opóźnienie marszu wojsk niemieckich i umożliwienie przeprawy przez most w Biskupicach Radłowskich jak największej liczbie wojsk polskich. Biskupice Radłowskie zapłaciły za to ogromną cenę – wieś została spalona w 80 procentach.

Pokaz rekonstrukcji poprzedziło odśpiewanie hymnu państwowego. Kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z września 1939 roku złożyła m.in. Anna Pieczarka z zarządu województwa wraz z radnym wojewódzkim Wojciechem Skruchem.

Zbliżająca się 80. rocznica tamtych strasznych wydarzeń niech skłania nas do refleksji i modlitwy, a jednocześnie do pamięci. O uczestnikach kampanii wrześniowej, którzy bronili naszej Ojczyzny do ostatniej kropli krwi. O naszych lokalnych bohaterach, którym winni jesteśmy wdzięczność. Oni walczyli przecież nie tylko o wolność naszego kraju, ale także o człowieczeństwo, o elementarne zasady takie jak wierność, honor i prawda. Cześć i chwała bohaterom!

- mówiła Anna Pieczarka z zarządu województwa. 

Rekonstrukcję na wałach przeciwpowodziowych Dunajca, która odbyła się przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego, obejrzały tysiące ludzi. Po niej odbył się piknik historyczny. Prezentowana była broń z I i II wojny światowej, a także współczesna produkowana przez tarnowskie Zakłady Mechaniczne.

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe UMWM