Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

W stolicy Małopolski NGO-sowa burza mózgów

Sprawy społeczne i rodzina
13 grudnia 2017
W Krakowie odbyło się Małopolskie Forum Organizacji Pozarządowych, podczas którego przedstawiciele NGO-sów z całego regionu nie tylko nawiązali cenne kontakty i podzielili się swoim doświadczeniem. Poznali oni też opinie ekspertów chociażby na temat zawiłości prawnych czy zmian czekających organizacje pozarządowe w zbliżającym się roku. Wydarzenie, które odbywa się już po raz dwudziesty, otworzyła przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska.

Na Małopolskim Forum Organizacji Pozarządowych, które odbywa się w Krakowie już po raz dwudziesty, przedstawiciele NGO-sów z całego województwa spotykają się nie tylko po to, aby dyskutować na ważne dla nich tematy, ale też wzajemnie inspirować się do dalszego działania. Forum to jest zaledwie jednym z wielu działań samorządu województwa, w ramach których wspieramy małopolskie organizacje samorządowe. Robimy to na różne sposoby, gdyż wiemy jaki ogrom pracy podejmują one na co dzień, a z rezultatów ich ciężkiej pracy korzystają praktycznie wszyscy mieszkańcy naszego regionu

– mówiła podczas otwarcia forum przewodnicząca SWM Urszula Nowogórska przypominając, że w całym regionie działa aż 12 tys. organizacji pozarządowych, a 42 proc. osób zaangażowanych w działalność małopolskich NGO-sów robi to w pełni społecznie, nie pobierając z tego tytułu żadnego wynagrodzenia.

Podczas tegorocznego Małopolskiego Forum Organizacji Pozarządowych, przedstawiciele NGO-sów z naszego województwa mogli spotkać się z doświadczonymi ekspertami, którzy od lat zajmują się tematyką trzeciego sektora. To właśnie oni doskonale znają szanse i trudności, z jakimi na co dzień borykają się organizacje pozarządowe. W trakcie forum odbyły się też m.in. dyskusje dotyczące tego jak otrzymać wsparcie finansowe z funduszu pożyczkowego Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Uczestnicy spotkania mogli porozmawiać także z Łukaszem Waszakiem, ekspertem zajmującym się prawnymi aspektami funkcjonowania organizacji pozarządowych – przybliżył on możliwe korzyści, jakie niesie za sobą działalność odpłatna organizacji pożytku publicznego.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się też prelekcje Katarzyny Sadło, która powiedziała jakie wyzwania stoją przed NGO-sami jeżeli chodzi o konieczność ochrony danych osobowych, w tym jakie są obowiązki przedstawicieli organizacji pozarządowych, ale też ich prawa. Ważnym punktem programu była dyskusja na temat tego jak przygotować się do zmian, które wejdą w życie już w maju 2018 r.

Poniżej można pobrać prezentacje z forum (PDF).

Przypomnijmy, że tegoroczne forum połączone jest z wręczeniem nagród Województwa Małopolskiego – "Amicus Hominum" dla osób działających na rzecz dobra innych oraz "Kryształy Soli" dla najlepszych NGO-sów z naszego regionu. 

Czytaj również:

Małopolska silna społeczeństwem obywatelskim

Galeria zdjęć