Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Blisko 90 kontroli po interwencjach Małopolan

Środowisko
11 czerwca 2019
Ponad 170 zgłoszeń i blisko 90 przeprowadzonych kontroli – to dotychczasowe efekty funkcjonowania formularza Ekointerwencji. W ciągu 11 tygodni od uruchomienia systemu mieszkańcy regionu poinformowali o przypadkach łamania przepisów środowiskowych w aż 48 małopolskich gminach.

Przekazywane przez mieszkańców Małopolski zgłoszenia dotyczyły: spalania odpadów (120), eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową (52) oraz sprzedaży węgla złej jakości (4).

Mimo, że sezon grzewczy już dawno za nami, najczęściej zgłaszanym przez mieszkańców problemem pozostaje palenie śmieci w piecach i kominkach. Wielu Małopolan prosząc o interwencję w tej sprawie zaznacza, że zachowanie ich sąsiadów jest do tego stopnia uciążliwe, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie - w tym również przebywanie na zewnątrz.

Mówiąc o poprawie stanu środowiska musimy pamiętać, że ta zmiana zależy głównie od nas samych. Każdy z nas chce żyć w domu, który jest zdrowy i w którym czuje się dobrze. Dlatego też każdy powinien mieć na uwadze, że nawet najdrobniejsze działania czy dobre nawyki mogą pomóc ograniczyć zanieczyszczenie środowiska

- mówi wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz.

Do tej pory zweryfikowano łącznie 87 zgłoszeń. W większości przypadków kontrola nie wykazała naruszeń przepisów środowiskowych (48), trzynaście razy udzielono pouczenia, a jedna sprawa została skierowana do sądu. Sześć zgłoszeń zostanie uwzględnionych w planie kontroli, sześć zgłoszeń dotyczących przedsiębiorców przekazano do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a kolejne trzy trafiły do odpowiednich gmin. W pięciu gminach przeprowadzono kontrole, ale informacje o ich wynikach nie zostały jeszcze przekazane. W trzech przypadkach urzędnicy nie skontrolowali paleniska, ponieważ nie mieli możliwości wejścia na posesję. Dwukrotnie nie podjęto interwencji w związku z błędnym adresem podanym w zgłoszeniu.

Przypomnijmy, że formularz Ekointerwencji został uruchomiony 26 marca. Za jego pośrednictwem mieszkańcy Małopolski mogą zgłaszać – również anonimowo – wszelkie przypadki łamania przepisów środowiskowych. Każde zgłoszenie zostaje przekierowane do właściwego organu kontroli. Jednocześnie Urząd Marszałkowski prosi o informację zwrotną na temat wyników przeprowadzonych działań kontrolnych.

Galeria zdjęć