Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Dziś Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Bo Ziemia jest tylko jedna

Środowisko
05 czerwca 2020
W roku 1972 piąty czerwca został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Światowym Dniem Ochrony Środowiska. Ma przypominać m. in. o tzw. Deklaracji Sztokholmskiej – dokumencie Konferencji Narodów Zjednoczonych, który został przyjęty w czerwcu 1972 na zakończenie pierwszej międzynarodowej konferencji poświęconej ochronie najbliższego i dalszego otoczenia człowieka.

Dziś, po blisko 50 latach od tego wydarzenia, wiemy, że dla środowiska wokół nas drobne, codzienne zwyczaje są równie ważne, jak rozwiązania systemowe podejmowane przez międzynarodowe komisje czy krajowe regulacje

– mówi wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz.  Po czym dodaje: - Dlatego, pamiętając motto Konferencji ONZ "Only One Earth" (Ziemia jest tylko jedna), świętujmy Światowy Dzień Ochrony Środowiska na własny sposób. Wsiądźmy na rower. Zróbmy listę zakupów, żeby po weekendzie nie wyrzucać zepsutej, niewykorzystanej żywności. Zgaśmy zbędne światła i wyłączmy urządzenia, których nie używamy. Bo to, co najprostsze, jest najważniejsze.

Podpowiedzi codziennych przyzwyczajeń, które ekolodzy uważają za fundamentalne dla powstrzymania degradacji środowiska, można znaleźć na Facebooku EkoMałopolski.

Galeria zdjęć

Autor: Departament Środowiska