Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Miejskie przestrzenie zieleni

Środowisko
28 maja 2019
31 maja 2019
Park leśny. Witkowice
O tym jak zaangażować mieszkańców w budowę parku kieszonkowego, wykorzystać innowacyjne kierunki edukacji przyrodniczej przekonali się uczestnicy projektu Urban Green Belts – Miejskie Przestrzenie Zielone. Podsumowanie tego wyjątkowego projektu odbędzie się już w najbliższy piątek, 31 maja o godz. 13.00 podczas pikniku w parku leśnym w Witkowicach, na który serdecznie zapraszamy.

Park w Witkowicach zmienił się nie do poznania, a to za sprawą mieszkańców, którzy zaangażowali się w jego modernizację, chcąc zmienić coś w swojej najbliższej okolicy. Projekt zakładał rewitalizację przestrzeni, tak aby mogła spełniać różne funkcje, przede wszystkim turystyczno-rekreacyjne. Od teraz będzie to miejsce przeznaczone zarówno dla dzieci, gdzie będą mogły się bawić, jak i dla osób starszych, chcących aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu.

Pilotażowy projekt UGB (Urban Green Belts – Miejskie Przestrzenie Zielone) był wdrażany od 2016 roku przez Małopolskę w ramach Programu UE Interreg Europa Środkowa przy współpracy Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Projekt był doskonałą okazją do wymiany doświadczeń dotyczących zarządzania miejskimi terenami zielonymi i tworzenia zintegrowanych modeli zarządzania tymi przestrzeniami. Doświadczenia z Krakowa zostaną przeniesione także na inne miasta Małopolski.

Warto dodać, że w ramach projektu opracowano Roadmapę - dokument, w którym opisano dobre praktyki i rozwiązania z zakresu zarządzania terenami zielonymi innych miast i regionów, w celu ich transferu do miast Małopolski. Mowa o ogrodach społecznych, kieszonkowych czy wdrażaniu edukacji ekologicznej.

Koszt projektu to prawie 2,4 mln euro.

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe UMWM
Tagi: ŚRODOWISKO