Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Ponad 160 ekointerwencji w dwa tygodnie

Środowisko
21 stycznia 2020
W ciągu ostatnich dwóch tygodni urząd marszałkowski otrzymał ponad 160 zgłoszeń w związku z podejrzeniem łamania przepisów środowiskowych na terenie województwa.

Znakomita większość informacji przesłanych przez Małopolan w ubiegłym tygodniu dotyczyła spalania odpadów w domowych piecach i kominkach (107). Pozostałe mówiły o: eksploatacji instalacji lub spalaniu paliw niezgodnych z uchwałą antysmogową (37), naruszeniach przepisów ochrony środowiska przez przedsiębiorców (13), oraz innych naruszeniach przepisów ochrony środowiska (6).

Najwięcej zgłoszeń przesłali mieszkańcy gmin: Kraków, Trzebinia, Wieliczka i Zabierzów.

Właściciele domu notorycznie palą śmieci, różnego rodzaju sklejki i resztki mebli z trującymi klejami. Być może Państwo już kontrolowali ten dom (były kontrole), ale to pewne, że nadal jest ogromny problem”, „Codziennie w godzinach wieczornych unosi się tragiczny smród palonych śmieci. Mimo zamkniętych okien, nasz oczyszczacz powietrza nagle zaczyna świecić na czerwono i pracuje w trybie turbo. Dziecko co noc wybudza się z dramatycznymi napadami kaszlu i duszności”, „Z komina wydobywa się czarny, czasem żółtawy dym. Koło domu nie da się przejść, cała ulica jest zadymiona” – to tylko kilka fragmentów zgłoszeń nadesłanych przez Małopolan w ubiegłym tygodniu.

Każdego dnia docierają do nas nowe sygnały od mieszkańców, którzy skarżą się na sąsiadów palących w piecu czym popadnie. Piszą o tym, że mają problemy z oddychaniem, że duszą się dławiącym powietrzem

- mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Chcemy udzielić im konkretnej pomocy, stąd pomysł powołania straży gminnej, która kontrolowałaby spalanie śmieci i zakazanych rodzajów węgla. Truciciele nie mogą być bezkarni

- dodaje wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Łącznie, od czasu uruchomienia formularza ekointerwencji w marcu ubiegłego roku Małopolanie przesłali ponad 1400 próśb o pomoc i kontrolę. Najwięcej zgłoszeń pochodziło z gmin: Zabierzów (77), Nowy Sącz (73), Kraków (70), Kalwaria Zebrzydowska (64), Trzebinia (61).

Formularz ekointerwencji jest dostępny na stronie: powietrze.malopolska.pl. Za jego pośrednictwem mieszkańcy Małopolski mogą zgłaszać wszelkie przypadki łamania przepisów środowiskowych. Każde zgłoszenie zostaje przekierowane do właściwego organu kontroli. Jednocześnie urząd marszałkowski prosi o informację zwrotną na temat wyników przeprowadzonych działań kontrolnych.

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe