Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Czyste Powietrze – od kwietnia 2020 roku szybciej i prościej

Środowisko
04 marca 2020
Premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej w Skawinie zapowiedział zmiany w programie Czyste Powietrze. – Chcemy uprościć dostęp do dotacji m.in. na wymianę przestarzałych pieców – mówił. Jak podkreślił, rodzina, która zgłosi się po pieniądze z rządowego programu, będzie mogła dostać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych dotacji.

Jak zaznaczył premier, program Czyste Powietrze jest kluczowym elementem poprawy jakości powietrza w Polsce. Podkreślił przy tym, że wizyta w Skawinie była okazją do tego, by zobaczyć jak działa w praktyce.

- W związku z dużym zainteresowaniem programem, rząd wychodzi naprzeciw obywatelom i upraszcza dostęp do dotacji na wymianę przestarzałych pieców i ocieplenie domów – powiedział premier Morawiecki.

Dla nas czyste powietrze nie ma ceny. Na program Czyste Powietrze będziemy kładli coraz większy nacisk, dlatego już teraz inwestujemy w niego środki z budżetu państwa i środki unijne

- dodał premier Mateusz Morawiecki.

Walka ze smogiem to ważne cywilizacyjne wyzwanie dla Polski, trzeba działać zdecydowanie i jak najszybciej. Na te słowa czekałem. Bierzemy się jeszcze mocniej do roboty!

- podkreślił wicemarszałek Tomasz Urynowicz. 

Przypomnijmy, że Polacy mogą uzyskiwać dotacje na wymianę przestarzałych kotłów oraz na ocieplanie swoich budynków. W ciągu pierwszych 15 miesięcy obowiązywania programu złożono ponad 120 tys. wniosków o dofinansowanie. Kwota dotacji przyznanych polskim gospodarstwom domowym na podstawie podpisanych już umów przekroczyła 1,2 mld zł.

10 najważniejszych zmian w programie „Czyste Powietrze”

  • Uproszczone zasady przyznawania dotacji.
  • Skrócony czas rozpatrywania wniosków – z 90 do 30 dni.
  • Uproszczony wniosek o dotację, zamiast tego będą oświadczenia.
  • Możliwość składania wniosków online w serwisie gov.pl.
  • Włączenie w program sektor bankowy, który jest źródłem finansowania uzupełniającego i pomostowego (pożyczki/kredyty).
  • Włączenie w program Jednostek Samorządu Terytorialnego.
  • Integracja z programem „Mój Prąd” przez możliwość uzyskania dotacji do 5 tys. zł na montaż instalacji fotowoltaicznej, bez konieczności składania 2 osobnych wniosków.
  • Poziomy dotacji zostanie powiązany z efektem ekologicznym - bonus za niskoemisyjność i odnawialność.
  • Dotacje dla tych, którzy wymienili już źródło ciepła do 10 tys. zł. W przypadku osób uprawnionych do zwiększonego poziomu dofinansowania – do 15 tys. zł na realizację zadań związanych z ociepleniem budynku oraz wymianą stolarki okiennej i drzwiowej.
  • Możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych i nawet zakończonych, czyli umożliwienie rozpoczęcia inwestycji do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

Galeria zdjęć