Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Walka z palaczami śmieci. Blisko 200 zgłoszeń, niemal 100 kontroli

Środowisko
18 czerwca 2019
185 zgłoszeń i 93 kontrole w 12 tygodni – to liczby ilustrujące zaangażowanie Małopolan w walkę o czyste powietrze w regionie. Od czasu uruchomienia formularza Ekointerwencji mieszkańcy województwa informowali o przypadkach łamania przepisów środowiskowych w aż 48 gminach - a próśb o pomoc w walce z sąsiadami-palaczami śmieci wciąż przybywa.

Przekazywane przez mieszkańców Małopolski zgłoszenia dotyczyły: spalania odpadów (129), eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową (52) oraz sprzedaży węgla złej jakości (4).

Najczęściej zgłaszanym problemem pozostają przypadki palenia śmieci w piecach i kominkach. Wielu mieszkańców podkreśla, że proszą o pomoc, ponieważ rozmowy z sąsiadami-trucicielami nie przynoszą żadnego skutku i według nich tylko urzędnicza kontrola może ukrócić uciążliwe zachowanie palaczy śmieci.

Śmieci palą się szybko, ale skutki takiego działania pozostają na długo. Efektem spalania odpadów w domowych piecach i kotłowniach jest wydzialanie się substancji, które wywołują alergie, udary, choroby serca, porażenia, nowotwory. Coraz więcej Małopolan rozumie, że przyzwolenie na palenie śmieci to zgoda na bycie podtruwanym. Walka o czyste powietrze to nie walka z sąsiadami – to walka o zdrowie nasze i naszych najbliższych

- mówi wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz.

Do tej pory zweryfikowano łącznie 93 zgłoszenia. W większości przypadków kontrola nie wykazała naruszeń przepisów środowiskowych (51), czternaście razy udzielono pouczenia, a jedna sprawa została skierowana do sądu. Sześć zgłoszeń zostanie uwzględnionych w planie kontroli, siedem zgłoszeń dotyczących przedsiębiorców przekazano do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a kolejne cztery trafiły do odpowiednich gmin. W pięciu gminach przeprowadzono kontrole, ale informacje o ich wynikach nie zostały jeszcze przekazane. W trzech przypadkach urzędnicy nie skontrolowali paleniska, ponieważ nie mieli możliwości wejścia na posesję. Dwukrotnie nie podjęto interwencji w związku z błędnym adresem podanym w zgłoszeniu.

Przypomnijmy, że formularz Ekointerwencji został uruchomiony 26 marca. Za jego pośrednictwem mieszkańcy Małopolski mogą zgłaszać – również anonimowo – wszelkie przypadki łamania przepisów środowiskowych. Każde zgłoszenie zostaje przekierowane do właściwego organu kontroli. Jednocześnie Urząd Marszałkowski prosi o informację zwrotną na temat wyników przeprowadzonych działań kontrolnych.

Galeria zdjęć