Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

3 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Roweru!

Turystyka
03 czerwca 2020
03 czerwca 2020
To stosunkowo nowe święto, ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2018 roku ma na celu promowanie roweru jako najbardziej ekologicznego, ekonomicznego i niezawodnego środka transportu. W wielu przypadkach rower jest również najszybszym sposobem poruszania się po naszych codziennych trasach z domu do pracy czy szkoły. Moda na rower, rozrastająca się infrastruktura oraz kampanie promujące transport rowerowy przyczyniają się do coraz większej liczby osób wybierających właśnie ten sposób przemieszczania się. Rower to również pomysł na atrakcyjne spędzenie czasu wolnego, a dla niektórych wręcz sposób na życie.

Rosnąca liczba rowerzystów cieszy tym bardziej, że z roku na rok przybywa w Małopolsce ścieżek oraz szlaków rowerowych. To w naszym regionie realizowany jest największy w Polsce projekt budowy sieci tras rowerowych VeloMałopolska.

- zauważa Tomasz Urynowicz, wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Do dyspozycji turystów rowerowych jest ponad 600 km tras o najwyższym europejskim standardzie, 60 proc. z nich to drogi odseparowane od ruchu samochodowego, pozostałe 40 proc. to drogi o niskim natężeniu ruchu samochodowego lub wygodne “szutrówki”, dzięki którym możemy przejechać Małopolskę wzdłuż i wszerz. Do tego dochodzi ok. 3 tys. km lokalnych szlaków rowerowych co znacznie zwiększa możliwości zwiedzania turystycznych i przyrodniczych atrakcji regionu na dwóch kółkach.

Światowy Dzień Roweru jest idealnym pretekstem do tego, aby odkryć Małopolskę na nowo, na rowerze! Pomoże w tym dedykowany serwis internetowy narowery.visitmalopolska.pl. Na stronie dostępne są m.in.:

#OdkryjMałopolskęNaNowo  #MałopolskaNaRowery

Galeria zdjęć

Autor: Departament Turystyki i Sportu/ Redakcja