Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Odkryj Małopolskę na nowo. Sądecczyzna

Turystyka
10 czerwca 2020
Zdjęcie przedstawia krajobraz sądeckiego - drzewo na tle pól i rowerzystę
fot. Kamil Bańkowski
Sądeckie, Sądecczyzna, powiat nowosądecki, a może… polska Toskania? To rejon o wyjątkowych walorach przyrodniczo-krajobrazowych oraz specyficznym i zróżnicowanym bogactwie zasobów naturalnych. Urozmaicony, typowo górzysty krajobraz z kotlinami, rzekami i dolinami czyni ten teren jednym z piękniejszych w Polsce.

Zachęcamy  mieszkańców i turystów do odkrywania Małopolski na nowo. Nasz region to nie tylko popularny Kraków czy Zakopane, ale wiele mniejszych – pięknych miejscowości o niezwykłej historii i kulturze.

- zauważa Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Sądecczyzna jest atrakcyjna o każdej porze roku. Warunki naturalne sprawiają, że przyjeżdża się tutaj, by uprawiać sporty i bawić się na świeżym powietrzu. Przez Beskid Sądecki (najwyższy szczy Radziejowa liczy 1262 m n.p.m.) wiodą setki kilometrów górskich szlaków turystycznych, których najbardziej malownicza część przypada na Popradzki Park Krajobrazowy.

Zdjęcie przedstawia krajobraz sądeckiegoKamil Bańkowski

Powiat nowosądecki jest jednym z największych w Polsce regionów leczniczo-uzdrowiskowych. Walory te znane są i wykorzystywane już od blisko 200 lat, a bogactwo wód mineralnych sprawiło, że wokół ich źródeł powstały takie ośrodki sanatoryjne jak Krynica, Muszyna, Piwniczna. Dzięki wodom leczniczym oraz specjalistycznym zabiegom w uzdrowiskach Sądecczyzny leczy się dolegliwości i schorzenia m.in. układu pokarmowego, krążenia, nerek i inne. Jak się ocenia, w Dolinie Popradu znajdują się najbogatsze na świecie złoża magnezowych wód mineralnych. Szczególnie atrakcyjnym miejscem dla wypoczynku i kuracji wydaje się dzisiaj Krynica, która w ostatnich latach stara się umiejętnie godzić walory tradycyjnego uzdrowiska oraz nowoczesnego kurortu. Dzięki temu przyciąga tłumy turystów spragnionych wypoczynku i dobrej zabawy.

Wola KroguleckaArchiwum Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu

Innym, obok wód mineralnych, naturalnym bogactwem Sądecczyzny są regionalne smakołyki, szczególnie miody i produkty pszczele pochodzące z pasiek w Kamiannej, Stróżach, czy Florynce oraz jabłka z sadów w gminach Łącko i Łososina Dolna.

Propozycje wycieczek pieszych i rowerowych po Ziemi Sądeckiej znajdziesz tutaj:

Zdjęcie przedstawia rowerzystówAndrzej Klimkowski

Różnorodność Sądecczyzny sprawia, że każdy może znaleźć tu warunki do aktywnego wypoczynku, realizacji swoich pasji i zainteresowań. Na każdego czeka tutaj jego ulubione miejsce, a gospodarze regionu dbają, by za każdym razem chciało się tutaj wracać. Obok luksusowych hoteli i nowoczesnych pensjonatów, coraz większą popularnością cieszą się gospodarstwa agroturystyczne. Na spędzenie urlopu w nich decydują się ci, dla których najważniejszym warunkiem udanych wakacji niekoniecznie jest dostęp do wszystkich wygód i zdobyczy współczesnej cywilizacji. Zakładając, że wszystko co potrzebne do wygodnego i szybkiego życia mają na co dzień, szukają raczej okazji i miejsc, które pozwolą im chociaż na moment zwolnić codzienne tempo.

Spływ pontonowyAndrzej Klimkowski

Tak więc - jeśli tu jeszcze nie byłeś, przyjedź koniecznie. Na jeden dzień, na kilka dni… Może zatęsknisz i będziesz chciał wracać już zawsze. A może jeszcze nie wiesz, że się zakochasz, tak jak zakochało się już wielu.

Polecane TOP 10 sądeckie

Bobrowisko koło Starego SączaKamil Bańkowski

Więcej informacji o turystycznych atrakcjach Małopolski: visitmalopolska.pl.

#OdkryjMałopolskęNaNowo

Galeria zdjęć

Autor: Departament Turystyki i Sportu UMWM / Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu