Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

1% podatku możesz przekazać do 31 maja!

Współpraca
20 maja 2020
Zdjęcie przedstawia zarys Małopolski i napis: Zostaw swój jeden procent w Małopolsce
fot. archiwum UMWM
Plakat promujący przekazywanie 1% w Małopolsce
W związku z sytuacją epidemii, Ministerstwo Finansów przesunęło termin składania deklaracji PIT za 2019 rok o miesiąc. Do 31 maja mamy więc też czas, żeby wybrać organizację pożytku publicznego, którą chcemy wesprzeć w tym roku. Zachęcamy, by pomóc przy tej okazji OPP z Małopolski.

Zamiast do końca kwietnia, na rozliczenie się z fiskusem mamy czas aż do końca maja. Mimo, że propozycje deklaracji podatkowanych dla osób, które rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38 (m.in. dochody z umów o pracę, dzieła, zlecenia, zysków kapitałowych) są już dostępne na stronie podatki.gov.pl od lutego, Ministerstwo Finansów postanowiło wydłużyć ten termin.

Dajemy więcej czasu na złożenie rocznej deklaracji PIT, co jest szczególnie istotne dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W ich przypadku konieczne jest bowiem samodzielne wypełnienie i przesłanie zeznania do urzędu skarbowego. W tym roku będzie można to zrobić do 31 maja

– czytamy w oficjalnym komunikacie opublikowanym na stronie resortu finansów.

Gdzie znajdę swoje rozliczenie?
Dla osób, które rozliczają się na drukach PIT-37 i PIT-38 (m.in. dochody z umów o pracę, dzieła, zlecenia, zysków kapitałowych) w usłudze Twój e-PIT znajduje się automatycznie przygotowane rozliczenie podatkowe. W przypadku braku aktywności zostanie ono zaakceptowane 30 kwietnia. Jeśli z tego rozliczenia będzie wynikać niedopłata podatku, to w maju urzędy skarbowe prześlą o tym informacje do poszczególnych osób.
Gdyby okazało się, że przygotowane i zaakceptowane przez administrację skarbową zeznanie trzeba skorygować, to można to zrobić po 30 kwietnia zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu.

Zostaw 1% w Małopolsce!
Do 31 maja korygując zeznanie można również dodać lub zmienić organizację pożytku publicznego, której chce się przekazać 1% podatku. Warto wybrać organizacje, które działają w Małopolsce – w Twoim mieście, gminie czy powiecie.

Nie wiesz, jakie OPP działają w Twojej okolicy? Sprawdź to na aktualizowanym co miesiąc wykazie Organizacji Pożytku Publicznego uprawnionych do otrzymywania 1% dostępny tutaj. Wystarczy tylko wyszukać interesujące Cię miasto, gminę lub powiat.

Galeria zdjęć

Autor: Kancelaria Zarządu/ Zespół Wspierania Inicjatyw Obywatelskich, Ministerstwo Finansów