Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Oddajmy krew i pokażmy, że dobro jest w Małopolsce

Współpraca
11 września 2020
Podciągnijmy rękawy i zróbmy to razem, ramię w ramię! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wspólnie z Województwem Małopolskim i Marszałkiem Województwa Witoldem Kozłowskim rozpoczęli kampanię „Dobro jest w Małopolsce. Ramię w Ramię”, której ideą jest promocja honorowego krwiodawstwa wśród mieszkańców regionu. Do akcji włączyli się również m.in. Kamil Stoch, który przekazał do wygrania koszulki ze swoim autografem, a także Joanna Kulig, Andrzej Grabowski i Sławomir! Akcję wspiera również Arcybiskup Metropolita Krakowski Marek Jędraszewski.

Celem kampanii „Dobro jest w Małopolsce. Ramię w Ramię” jest nie tylko samo promowanie krwiodawstwa i zachęcanie Małopolan do tego szczytnego celu. Jej celem jest również sprawianie, żeby każdy krwiodawca był ambasadorem tej kampanii. Dlatego w trakcie jej trwania każda osoba, która podzieli się krwią otrzyma dodatkową naklejkę z logo akcji, żeby pokazać innym drogę, na którą warto wejść. Ponadto na akcjach wyjazdowych w ten weekend pierwsze 3 osoby, które oddadzą krew otrzymają specjalne koszulki. Jeśli jednak komuś nie uda się zdobyć tej koszulki, to nic straconego. Każda osoba, która odda krew we wrześniu, zrobi sobie w tym czasie selfie i wrzuci to zdjęcie na Facebook lub Instagram z hashtagami #RamięWRamię i #DobroJestWMałopolsce, ma szansę zdobyć koszulkę z autografem Kamila Stocha (więcej szczegółów w linku).

Wakacje każdego roku są trudnym okresem dla krwiodawstwa. Właśnie wtedy zapotrzebowanie na krew gwałtownie rośnie, a liczba krwiodawców maleje. Ten rok jest o tyle trudniejszy, że na ten czas nałożyła się również pandemia, która skutecznie ograniczyła możliwości honorowego oddawania krwi. W tym czasie Centra Krwiodawstwa zbierają jedynie jedną trzecią krwi, o którą apelują szpitale, co przekłada się na opóźnianie planowych operacji.

– Wierzę, że nasza kampania „Dobro jest w Małopolsce. Ramię w Ramię”, którą rozpoczęliśmy wspólnie z Województwem Małopolskim i Marszałkiem Witoldem Kozłowskim otworzy serca osób, które jeszcze nie zdecydowały się na honorowe oddawanie krwi. Jest to w 100% bezpieczne, robimy wszystko zgodnie z procedurami i dbamy o bezpieczeństwo naszych krwiodawców i pacjentów, którzy tę krew otrzymają. Po wypełnieniu ankiety, która ma wykluczyć możliwość oddania krwi przez osoby z grupy potencjalnie zagrożonej zakażeniem, krew przechodzi niezbędne badania: morfologiczne, wirusologiczne i serologiczne. Do czasu uzyskania właściwych wyników jest przechowywana w sterylnych warunkach w dziale preparatyki. Dopiero później jest przekazywana do działu ekspedycji – mówi Łukasz Guliński, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Sama kampania nie jest jedynym działaniem, jakie podjęło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie wspólnie z Województwem Małopolskim. Wcześniej, samorząd województwa podjął decyzję o zakupie wartego 3 mln zł krwiobusa – Zagwarantuje on możliwość prowadzenia akcji krwiodawstwa w każdym zakątku regionu – mówi marszałek Witold Kozłowski i dodaje:

Wierzę, że zaplanowana akcja promocji honorowego krwiodawstwa otworzy serca Małopolan i przyniesie wiele dobrego. Należy pamiętać, że każdy z nas może potrzebować krwi. Dlatego jeśli tylko to możliwe, podzielmy się cząstką siebie.

Kampania „Dobro jest w Małopolsce. Ramię w Ramię” rozpoczęła się z końcem sierpnia i potrwa przez kilka najbliższych tygodni. Do akcji włączyli się również, m.in. Andrzej Grabowski, który sam jest honorowym krwiodawcą i zachęca do tego innych oraz Kamil Stoch, który również zachęcił do oddawania krwi i przekazał koszulki ze swoim autografem, które zostaną rozlosowane w konkursie dla krwiodawców na mediach społecznościowych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Do oddawania krwi zachęcają również Joanna Kulig oraz – w swoim stylu! – Sławomir.

Akcje wyjazdowe w ten weekend (12-13.09.2020):
• 12.09.2020 – Sułoszowa, OSP, 09:00-13:00
• 12.09.2020 – Kraków, Parafia Brata Alberta, os. Dywizjonu 303 – mobilny punkt poboru krwi 09:00-13:00
• 13.09.2020 – Kraków Olszanica, Parafia M. B. Częstochowskiej, ul. Korzeniaka 16 – mobilny punkt poboru krwi, 09:00-13:00
• 13.09.2020 – Chochołów, Termy, 10:00-15:00
• 13.09.2020 – Gdów, Centrum Kultury, 09:00-13:00
• 13.09.2020 – Sucha Beskidzka, ul. Szpitalna 22 w/m TO, 09:00-12:00
• 13.09.2020 – Izdebnik, OSP, 08:30-12:30

Galeria zdjęć